INFO: +420 577 113 071 | mestys@pozlovice.cz
Dnes je 5. října 2024 a svátek má Eliška 12°C | Zítra Hanuš 13°C
Kuželky

Kuželky

-
Informace

Kuželky

Nadpis článku

Z důvodu zániku turnaje v kuželkách, který se hrával na kuželně v areálu Golf Luhačovice (Jama), se náš oddíl přeorientoval na bowling.

Výhodou bowlingu je skutečnost, že neklade výrazné fyzické omezení na hráče, takže se v něm mohou vzájemně poměřovat jak mladší, tak i starší hráči. Díky rychlému střídání hráčů na dráze má hra napětí a spád, neboť hráči mohou vzájemně porovnávat své průběžné výsledky a aktuální bodové zisky. Jedná se o sport pohodlný a bezpečný.
V současné době náš oddíl čítá 8 členů. Každoročně pořádáme turnaj v bowlingu, který probíhá v Pozlovicích v Pizzerii U Jána. Soutěže se zúčastňuje 6 družstev.
V rámci akce Pozlovice v pohybu uspořádáváme turnaj v kuželkách na kuželně Radostova v Luhačovicích. V tomto turnaji hraje 8 družstev, složených převážně ze členů našeho SK Pozlovice.

Rozdíl mezi bowlingem a kuželkami

  • Počet a velikost kuželek – u bowlingu je jich deset (postaveny jsou do trojúhelníku špičkou proti hráči). U kuželek je jich devět (postavení je kosočtvercové).  
  • Koule – bowlingová koule je o dost větší než kuželková. Má 3 otvory (1 na palec, 1 na prsteníček a 1 na prostředníček), průměr koule je 218 mm. Kuželková koule má průměr 140 – 160 mm. 
  • Počítání shozených kuželek – v bowlingu získáváte bonusové body za shození všech kuželek, v kuželkách se počítá jen to, co opravdu spadne. 
  • Způsob hodu koule – u bowlingu se opravdu může koule „odhodit“, naopak u kuželek se musí položit. To je samozřejmě náročnější a především namáhavější. 
  • Délky drah – bowlingová dráha měří od přešlapové čáry po první kuželku 18,29 m, kuželkářská dráha měří 19,50 m. 
  • Způsob hraní – v bowlingu se hráči střídají po jednom nebo dvou hodech. V kuželkách hraje na dráze jen jeden hráč tak dlouho, dokud neodhází stanovený počet hodů  (25, 30, 50 i více).

Rozdílů mez bowlingem a kuželkami je samozřejmě víc, ale důležité je, že princip zůstává podobný – shodit koulí co nejvíce kuželek. Není divu, že jsou si obě hry tak podobné. Mají totiž stejný historický základ. Jak je „koulení“ staré a kde vzniklo, o tom se vedou polemiky. Faktem je, že předměty připomínající kouli a kuželky byly nalezeny v jedné hrobce v Egyptě a pochází z doby 3200 let před Kristem! Již Staří Polynésané hráli dnešním způsobem na drahách dlouhých 60 stop. Další zmínky o shazování kuželek jsou ze čtvrtého století našeho letopočtu z území dnešního Německa. Bowling byl součástí náboženského obřadu. O těch, kterým se podařilo srazit kuželky, se říkalo, že mají dobrou povahu. Ti, kteří se netrefili, museli učinit pokání. 

Sledujte nás i na sociálních sítích